مرزه | مرجع گیاهان دارویی معجزه گر
175 روز پیش
بازدید 165 بدون دیدگاه

جینسینگ؛ طریقه مصرف و فواید آن برای سلامت و زیبایی

“جینسینگ برای همه چیز مفید است” ، “آماده سازی جنسینگ به شما انرژی می دهد” این نوع شعارها تقریباً هر روز در تبلیغات انواع مختلف محصولات ، عمدتا مکمل های غذایی ، به ما ضرر می زند. جینسینگ ، گیاهی بسیار مشهور ، در آنها به عنوان دارویی که بسیاری از بیماری های ما را شفا می دهد ، ارائه شده است و اگر بخواهیم بدن خود را در سلامت و وضعیت خوبی حفظ کنیم ، استفاده منظم از آن ضروری است. حقیقت چیست؟ در سایت مرزه شیوه استفاده از جنسینگ بطور کامل تشریح می شود.

جنسینگ چیست؟

اول از همه ، باید توجه داشت که رایج ترین آن جنسینگ ( Panax ginseng) از خانواده Araliaceae ( Araliaceae) است ، اگرچه بسیاری از گونه های دیگر در جنس Panax ، از جمله Panax pseudoginseng  یا Panax quinquefolius . با این حال ، ما روی اولین موردی که به عنوان تمام دارو نیز شناخته می شود تمرکز می کنیم. این به طور طبیعی در آسیا (روسیه و چین) رخ می دهد ، اگرچه دامنه وقوع اصلی جینسینگ در چند دهه گذشته به طور قابل توجهی کاهش یافته است – قبلاً در جنوب شرقی چین ، در شبه جزیره کره یا ژاپن رایج بود. جینسینگ یک گیاه پرورشی است ، اگرچه به دلیل نیازهای زیاد این گیاه ، کار آسانی نیست.

جینسینگ برای چه مواردی استفاده می شود؟

جنسینگ چندین هزار سال است که به عنوان یک گیاه دارویی در طب سنتی چینی استفاده می شود! به عنوان یک عامل تقویت کننده عمومی ، بهبود کارایی و عملکرد بدن ، همچنین به عنوان یک عامل کمکی در بیماری های مختلف استفاده می شد. با توجه به استفاده گسترده از جینسینگ پاناکس ، به سرعت مورد توجه محققانی قرار گرفت که می خواستند ترکیب شیمیایی گیاهی دقیق گیاه را بدانند و تعیین کنند که آیا استفاده از آن در افراد بیماری موجه است یا خیر.

از ریشه جینسینگ به عنوان ماده اولیه دارویی استفاده می شود. مواد فعال اصلی آن تریترپن ساپونین ها هستند. اینها به اصطلاح هستند پاناکسوزیدها و جینسنوزیدها ، فقط مخصوص گیاهان پاناکس است . علاوه بر ساپونین ها ، می توانیم ترکیبات پلی استیل را در اسانس (به عنوان مثال پاناکسینول) و گلوکان های پپتیدی ، که برای جینسنگ پاناکسان نامیده می شود ، نیز بیابیم.

وجود این ترکیبات چه تاثیری دارد؟ پاناکسوزیدها و جینسنوزیدها دارای اثرات تحریک کننده روان و جنسی هستند. آنها همچنین برای تحریک سنتز پروتئین و RNA در نظر گرفته شده اند. بنابراین ، عصاره ریشه جینسنگ اغلب در انواع مختلف آماده سازی برای ورزشکاران یافت می شود ، علاوه بر این ، در موارد ضعف جسمی و روحی و سالمندی استفاده می شود. علاوه بر این ، ترکیبات موجود در جینسنگ پاناکس دارای اثرات هیپوگلیسمیک هستند و از تجمع پلاکت ها جلوگیری می کنند.

بسیاری از این اثرات ، به ویژه تأثیرات آن در کاهش خستگی روحی و جسمی ، در مطالعات روی حیوانات تأیید شده است. با این حال ، هیچ شواهد واضحی از اثربخشی و بهبود عملکردهای حیاتی در بیماران مبتلا به زوال عقل وجود ندارد. همچنین ، اثر ضد توموری که انتظار می رود با ترکیبات موجود در ریشه جینسینگ به دست آید ، اگرچه اغلب گزارش می شود ، اما به همان اندازه مورد تردید است ، اگرچه در مطالعات روی حیوانات اثربخشی در پیشگیری از برخی سرطان ها مشخص شده است.

آیا ارزش مصرف جینسینگ را دارد؟

در مورد استفاده از داروهای حاوی جینسینگ ، به دلیل عدم تحقیق ، زنان باردار ، مادران شیرده و کودکان خردسال باید از آنها (یا حداقل با احتیاط و مکمل) استفاده کنند. آنها قطعاً باید در مورد دیابت مراقب باشند زیرا تشدید اثر قند خون کاهش می یابد. عوارض جانبی شایع و جدی توصیف نمی شود. در ادبیات می توانید مشاهده کنید: عصبی بودن ، مشکلات معده ، واکنش های پوستی. با توجه به مهار آنزیم های سیتوکروم CYP450 ، باید با احتیاط با داروهای ضد افسردگی خاص (خطر سندرم سروتونین) ، بنزودیازپین ها یا مهار کننده های پمپ پروتون (کاهش اثر داروها و افزایش خطر خونریزی) استفاده شود.

استفاده از ریشه

سطوح انرژی خود را تازه کنید و در طول روز با قرار دادن یک قطعه کوچک ریشه خشک شده جینسنگ در گونه خود ، هوشیاری خود را افزایش دهید. به جای جویدن آن ، آن را به آرامی بین دندان های آسیاب یا بین زبان و سقف دهان فشار دهید. می توانید این قطعه کوچک را در تمام روز در دهان خود نگه دارید ، یا وقتی طعم خود را از دست داد ، آن را بیندازید. از بیش از یک قطعه به اندازه و ضخامت ناخن صورتی خود در روز استفاده نکنید ، زیرا ممکن است شما را بیدار نگه دارد و باعث تکان خوردن ، سرگیجه و ضربان قلب تند شود.

چای جینسینگ 

جینسنگ خشک شده را رنده کنید یا آن را به سرعت در آسیاب قهوه بچرخانید تا زمانی که پوسته های درشت پیدا کنید. 1 تا 2 قاشق غذاخوری را داخل یک چای خوری ، یک کیسه چای یا ته لیوان یا لیوان خود بریزید. آب گرم شده را تا دمای جوش اضافه کنید ، حدود 209 درجه فارنهایت. بگذارید چای به مدت 2 تا 3 دقیقه دم بکشد. توپ یا کیسه چای را بردارید یا چای را صاف کنید. اگر چای خود را کمی شیرین ترجیح می دهید ، عسل به آن اضافه کنید ، اگرچه سنت چینی حکم می کند که باید همانطور که هست از آن لذت ببرید.

جینسینگ به عنوان ادویه آشپزی

قبل از دم کردن قهوه ، جینسینگ خشک شده را روی آن بپاشید تا طعم بیشتری ببخشد و اثرات کافئین را افزایش دهد. یک برش کوچک از جینسینگ خشک شده را در آبگوشت ملایم قرار دهید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. این طعم را بدون افزودن نمک به آب گوشت می افزاید. قطعه ریشه جینسینگ را می توانید در سوپ بگذارید ، یا قبل از سرو آن را مخلوط کنید. یک تکه جینسینگ خشک شده را به عسل با منبع محلی اضافه کنید تا شیرینی آن کمی جبران شود و مزایای آن برای سلامتی افزایش یابد.

با وجود توصیف بسیاری از اثرات مثبت جنسینگ و ایمنی نسبی ، ما دائماً به شما یادآوری می کنیم که مکمل هر محصول باید با پزشک یا داروساز مشورت شود. این امر به ویژه در مورد مکمل های غذایی صدق می کند ، زیرا به دلیل عدم استانداردسازی ، ممکن است به دلیل مشکلات استخراج و پرورش آن ، اصلاً حاوی عصاره جینسنگ نباشد. علاوه بر این ، به یاد داشته باشید.هیچ ماده ای برای همه بیماری ها موثر نیست و جینسنگ قطعاً نمی تواند به عنوان دارویی برای همه بیماری ها درمان شود و سایر اصول یک شیوه زندگی سالم را فراموش کنید.

منابع:

  1. Pharmacognozja edited by Irena Matławska, Medical University of Karol Marcinkowski in Poznań, 2008, Poznań
  2. Pharmacognosy Stanisław Kohlmunzer, Medical Publishing House PZWL, 2000, Warsaw
  3. European Union herbal monography
  4. Action profiles of herbal drugs B. Gehrman, WG. Koch, COTschirch, H. Brinkman, MedPharm Polska, 2006, Wrocław
  5. https://www.biziel.umk.pl/assets/files/Interactions_lek_ziola.pdf

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.