مرزه | مرجع گیاهان دارویی معجزه گر
82 روز پیش
بازدید 397 بدون دیدگاه

خواص بادرنجبویه برای ریه ،مغز،پوست، قاعدگی،تیروئید و کاهش استرس

بادرنجبویه از خانواده نعناع با رایحه لیمو است و بومی جنوب اروپا است. لیموترش با رایحه و طعم ملایم لیمو ، در طول تاریخ به عنوان یک گیاه آشپزی ، آرایشی و دارویی مورد توجه قرار گرفته است. برگهای تازه بادرنجبویه اغلب برای نوشیدن نوشیدنی ها و تزئین سالاد و غذاهای اصلی استفاده می شود در حالی که از برگهای خشک آن اغلب برای چای استفاده می شود. در طول تاریخ به عنوان یک گیاه دارویی ، بادرنجبویه به عنوان یک آرامبخش ملایم و به عنوان یک کمک کننده گوارشی برای از بین بردن گاز استفاده می شده است ، و همچنین به دلیل استفاده از آن برای تب و افزایش تعریق شناخته شده است.بادرنجبویه یک گیاه چند ساله از خانواده نعناع است. از برگهایی که رایحه ملایم لیمو دارند ، برای تهیه دارو استفاده می شود. بادرنجبویه به تنهایی یا به عنوان بخشی از محصولات مختلف ترکیبی چند گیاهی استفاده می شود.در سایت مرزه خواص انواع گیاهان دارویی تشریح شده است.

از بادرنجبویه بیشتر برای اضطراب ، استرس ، بی خوابی ، سوء هاضمه ( سوء هاضمه ) ، زوال عقل و بسیاری از بیماری های دیگر استفاده می شود ، اما شواهد علمی خوبی وجود ندارد که بسیاری از این موارد را تایید کند.در غذاها و نوشیدنی ها از عصاره و روغن بادرنجبویه برای طعم دادن استفاده می شود.

از بادرنجبویه برای چه مواردی استفاده می شود؟

بادرنجبویه اغلب به تنهایی یا همراه با سایر گیاهان هم افزا مورد استفاده قرار می گیرد و در بهینه سازی سلامت سیستم ایمنی بدن ، سلامت دستگاه گوارش و ایجاد حس تعادل برای سیستم عصبی نقش دارد. در سیستم گوارشی ، از بادرنجبویه برای آرام کردن ناراحتی های گاه به گاه ناشی از سوء هاضمه ، گاز و نفخ استفاده می شده است. در حالی که هنوز در مراحل اولیه است ، چندین مطالعه تحقیقاتی انسانی نشان می دهد که استفاده از بادرنجبویه برای ایجاد احساس آرامش در بدن ، به ویژه هنگامی که استرس دارد ، ایجاد می شود. در حالی که مطالعات انسانی محدود است ، مطالعات in vitro نوید این گیاه را در کمک به ارتقاء سیستم ایمنی سالم با شروع پاسخ ایمنی سالم و ارتقاء سلامت دیواره سلولی نشان می دهد. از لیمو ترش نیز به طور سنتی برای حمایت از عملکرد شناختی استفاده می شود ،

استفاده برای:

تبخال ( تبخال لبیالیس): به نظر می رسد که استفاده از لوسیون حاوی عصاره بادرنجبویه (LomaHerpan by Infectopharm) در زخم های سرد ، زمان بهبود را کوتاه کرده و علائم را در صورت استفاده در مراحل اولیه عفونت کاهش می دهد.
فشار: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف بادرنجبویه باعث آرامش ، حافظه و هوشیاری در بزرگسالان تحت فشار روانی می شود. مصرف بادرنجبویه همراه با سایر مواد نیز ممکن است استرس را کاهش دهد .

بیماری آلزایمر:تحقیقات اولیه نشان می دهد که خوردن بادرنجبویه از طریق دهان به مدت 4 ماه ممکن است باعث کاهش تحریک و بهبود تفکر و حافظه در بیماری آلزایمر شود .
اضطراب:برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف بادرنجبویه علائم افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی را کاهش می دهد.
مهارت های حافظه و تفکر (عملکرد شناختی): تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف یک دوز بادرنجبویه باعث افزایش دقت می شود اما عملکرد را در یک تست حافظه به موقع کند می کند.بیماریهایی که در تفکر اختلال ایجاد می کنند (زوال عقل). مشخص نیست که آروماتراپی بادرنجبویه به کاهش تحریک در افراد مبتلا به زوال عقل کمک می کند.
افسردگی: تحقیقات اولیه نشان می دهد که بادرنجبویه ممکن است افسردگی خفیف را بهبود بخشد ، اما در افسردگی متوسط ​​مفید نخواهد بود.
عوارض بعد از زایمان: تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف بادرنجبویه بعد از زایمان به کاهش درد کمک می کند.
گریه زیاد در نوزادان ( قولنج ).
اختلال طولانی مدت روده بزرگ که باعث درد معده می شود ( سندرم روده تحریک پذیر یا IBS ).
ناراحتی احساسی ناشی از تمرکز شدید بر یک علامت جسمی (اختلال علائم جسمانی).
سوء هاضمه (سوء هاضمه).
گاز ( نفخ ).
سردرد .
بی خوابی .
گرفتگی های قاعدگی (دیسمنوره).
اختلال نقص توجه-بیش فعالی ( ADHD ).
دافع حشرات.
تورم طولانی مدت ( التهاب ) مجاری تنفسی در ریه ها ( برونشیت مزمن ).
تیروئید بیش فعال (پرکاری تیروئید).

اثرات جانبی

وقتی از طریق دهان مصرف می شود : بادرنجبویه در مقادیر زیاد غذا ایمن است . بادرنجبویه وقتی به صورت خوراکی در مقادیر دارویی و کوتاه مدت مصرف شود ، احتمالاً ایمن است . تا 6 ماه بدون خطر در تحقیقات استفاده می شود. عوارض جانبی به طور کلی خفیف هستند و ممکن است شامل افزایش اشتها ، حالت تهوع ، استفراغ ، درد شکم ، سرگیجه و خس خس سینه باشد. اطلاعات کافی در مورد ایمنی بادرنجبویه در صورت استفاده طولانی مدت وجود ندارد.

هنگام مالیدن روی پوست : بادرنجبویه برای بزرگسالان در مقادیر دارویی ایمن است . ممکن است باعث تحریک پوست شود.

ترکیبات فعال بادرنجبویه

سیترونل ، ژرانیول ، سیترال ، فلاونوئیدها ، ترکیبات پلی فنلی (از جمله رزمارینیک اسید) ، گلیکوزیدهای مونوترپن و آلدهیدها

دوز مصرفی

دوزهای زیر در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است:

بزرگسالان 

برای استرس : دوزهای مختلف مختلف در تحقیقات علمی مورد مطالعه قرار گرفته است. از یک دوز واحد 600 میلی گرم عصاره بادرنجبویه در طول تست استرس استفاده شده است. همچنین ، یک دوز واحد 300 میلی گرم عصاره بادرنجبویه (Bluenesse by Vital Solutions) به غذا یا نوشیدنی اضافه شده و در طول یک آزمایش ذهنی استفاده می شود. همچنین ، سه قرص از یک محصول خاص حاوی 80 میلی گرم عصاره بادرنجبویه و 120 میلی گرم عصاره ریشه سنبل الطیب در هر قرص (Songha Night by Pharmaton Natural Health Products) قبل از انجام تست استرس گرفته شده است. همچنین ، یک محصول ترکیبی خاص حاوی 90 میلی گرم گل شور ، 90 میلی گرم ریشه سنبل الطیب ، 50 میلی گرم بادرنجبویه و 90 میلی گرم بادمجان در هر قرص (Relaxane ، Max Zeller Söhne AG) به عنوان یک قرص سه بار در روز برای 3 روز.

برای پوست اعمال می شود:

برای تبخال (تبخال لبیالیس) : کرم حاوی 1٪ عصاره بادرنجبویه (LomaHerpan by Infectopharm) 2-4 بار در روز استفاده می شود. معمولاً در اولین علائم علائم تا چند روز پس از بهبودی زخم های سرد ، اعمال می شود.

کودکان 

برای بی خوابی : 1-2 قرص از یک محصول ترکیبی خاص حاوی 80 میلی گرم عصاره برگ بادرنجبویه و 160 میلی گرم عصاره ریشه سنبل الطیب (Euvegal forte ، Dr. Willmar Schwabe Pharmaceuticals) یک یا دو بار در روز در کودکان زیر 12 سال مصرف شده است- قدیمی

اقدامات احتیاطی مهم

اگر بیماری دارید یا داروهای دارویی مصرف می کنید یا باردار هستید ، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

سلب مسئولیت

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *