مرزه | مرجع گیاهان دارویی معجزه گر
135 روز پیش
بازدید 154 بدون دیدگاه

خواص روغن نارگیل برای سلامتی قلب،عفونت،پوست و مو

 روغن نارگیل به عنوان یک غذای فوق العاده به طور گسترده در بازار عرضه می شود. ترکیب بی نظیر اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل ممکن است اثرات مثبتی بر روی سلامتی تقویت چربی ، سلامت قلب و عملکرد مغز شما داشته باشد ، مانند .در اینجا 10 فایده روغن نارگیل بر اساس شواهد آورده شده است.در سایت مرزه خواص انواع روغن های گیاهی تشریح می شود.

 

1.حاوی اسیدهای چرب سالم است

روغن نارگیل در برخی از چربی های اشباع شده زیاد است. این چربی ها در مقایسه با بیشتر چربی های رژیم دیگر تأثیرات متفاوتی در بدن دارند.

اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل می توانند بدن شما را به سوزاندن چربی تشویق کنند و انرژی سریع بدن و مغز شما را تأمین می کنند. آنها همچنین کلسترول HDL (خوب) را در خون شما افزایش می دهند ، که ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.

بیشتر چربی های رژیم غذایی به عنوان تری گلیسیریدهای با زنجیره بلند (LCTs) دسته بندی می شوند ، در حالی که روغن نارگیل حاوی مقداری تری گلیسیرید با زنجیره متوسط (MCTs) است که زنجیره های اسید چرب کوتاه تری هستند .

وقتی تری گلیسیرید با زنجیره متوسط می خورید ، تمایل دارند مستقیم به کبد شما بروند. بدن شما از آنها به عنوان یک منبع سریع انرژی استفاده می کند یا آنها را به کتون تبدیل می کند.کتون ها می توانند مزایای قدرتمندی برای مغز شما داشته باشند و محققان در حال مطالعه کتون ها به عنوان درمانی برای صرع ، بیماری آلزایمر و سایر شرایط هستند.

خلاصه

روغن نارگیل سرشار از تری گلیسیرید با زنجیره متوسط است ، نوعی چربی که بدن شما متفاوتی از بیشتر چربی های دیگر متابولیزه می کند. تری گلیسیرید با زنجیره متوسط مسئول بسیاری از فواید روغن نارگیل برای سلامتی است.

 

 1. ممکن است سلامت قلب را تقویت کند

نارگیل در دنیای غرب غذایی غیرمعمول است و مصرف کنندگان اصلی آن افراد با آگاهی از سلامتی هستند.

با این حال ، در برخی از نقاط جهان ، نارگیل – که با روغن نارگیل پر شده است – یک ماده اصلی غذایی است که مردم برای نسل  های مختلف از آن رونق می گیرند.

به عنوان مثال ، مطالعه ای در سال 1981 نشان داد كه جمعیت توكلائو ، یك زنجیره جزیره در جنوب اقیانوس آرام ، بیش از 60٪ كالری خود را از نارگیل به دست می آورند. محققان نه تنها از نظر سلامت کلی خوب بلکه از میزان بسیار کمی بیماری قلبی نیز خبر دادند .

مردم کیتاوان در پاپوآ گینه نو نیز نارگیل زیادی در کنار غده ها ، میوه ها و ماهی مصرف می کنند و سکته مغزی یا بیماری قلبی کمی دارند.

خلاصه

چندین جمعیت در سراسر جهان برای نسل های زیادی رشد کرده اند که مقدار قابل توجهی نارگیل می خورند و مطالعات نشان می دهد که آنها از سلامت قلب خوبی برخوردار هستند.

 1. ممکن است چربی سوزی را تشویق کند

چاقی یکی از بزرگترین شرایط سلامتی است که امروز در جهان تأثیرگذار است.

در حالی که برخی از افراد فکر می کنند چاقی فقط مربوط به مقدار کالری است که فردی می خورد ، منبع این کالری نیز مهم است. غذاهای مختلف به روش های مختلف بر بدن و هورمون های شما تأثیر می گذارند.

تری گلیسیرید های موجود در روغن نارگیل می تواند باعث افزایش کالری سوزانده شده بدن در مقایسه با اسیدهای چرب زنجیره طولانی تر شود

یک مطالعه نشان داد که خوردن 15-30 گرم تری گلیسیرید با زنجیره متوسط در روز باعث افزایش 5 درصدی انرژی 24 ساعته می شود.

با این حال ، این مطالعات به طور خاص اثرات روغن نارگیل را بررسی نمی کردند. آنها اثرات تری گلیسیرید با زنجیره متوسط بر سلامتی را بررسی کردند ، به استثنای اسید لوریک ، که فقط حدود 14٪ روغن نارگیل را تشکیل می دهد.

در حال حاضر شواهد خوبی وجود ندارد که بگوید خوردن روغن نارگیل به خودی خود باعث افزایش کالری مصرفی شما می شود.به خاطر داشته باشید که روغن نارگیل کالری بسیار بالایی دارد و در صورت خوردن مقدار زیاد آن به راحتی منجر به افزایش وزن می شود.

خلاصه

تحقیقات خاطرنشان می کند که تری گلیسیرید با زنجیره متوسط می تواند میزان کالری سوزانده شده طی 24 ساعت را تا 5٪ افزایش دهد. با این حال ، ممکن است خود روغن نارگیل همان اثر را نداشته باشد.

4- ممکن است اثرات ضد میکروبی داشته باشد

اسید لوریک حدود 50٪ اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل را تشکیل می دهد .وقتی بدن شما اسید لوریک را هضم می کند ، ماده ای به نام مونولارین تشکیل می دهد . اسید لوریک و مونولارین می توانند عوامل بیماری زای مضر مانند باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها را از بین ببرند .

به عنوان مثال ، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که این مواد به از بین بردن باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس ، که باعث عفونت های استاف می شود ، و مخمر Candida albicans ، منبع مشترک عفونت های مخمری در انسان کمک می کند.

همچنین برخی شواهد نشان می دهد که استفاده از روغن نارگیل به عنوان دهان شویه – روشی به نام روغن کشیدن – برای بهداشت دهان و دندان مفید است ، اگرچه محققان شواهد را ضعیف می دانند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان می دهد روغن نارگیل خطر ابتلا به سرماخوردگی یا سایر عفونت های داخلی را کاهش می دهد.

خلاصه

استفاده از روغن نارگیل به عنوان دهان شویه ممکن است از عفونت دهان جلوگیری کند ، اما شواهد بیشتری لازم است.

5- ممکن است گرسنگی را کاهش دهد

یکی از ویژگی های جالب روغن نارگیل این است که ممکن است گرسنگی را کاهش دهد.این ممکن است مربوط به نحوه متابولیسم چربی در بدن شما باشد ، زیرا کتون می تواند اشتهای فرد را کاهش دهد.

در یک مطالعه ، 6 مرد سالم مقادیر مختلف MCT و LCT خوردند. کسانی که بیشترین میزان تری گلیسیرید با زنجیره متوسط را مصرف می کردند ، روزانه کالری کمتری مصرف می کردند.

مطالعه دیگری روی 14 مرد سالم گزارش داد که کسانی که بیشترین میزان تری گلیسیرید با زنجیره متوسط را در وعده صبحانه مصرف می کنند ، در وعده ناهار کالری کمتری مصرف می کنند.این مطالعات کم و دارای مقیاس زمانی بسیار کوتاهی بودند. اگر این تأثیر در طولانی مدت ادامه داشته باشد ، می تواند منجر به کاهش وزن بدن در طی چندین سال شود.

اگرچه روغن نارگیل یکی از غنی ترین منابع طبیعی تری گلیسیرید با زنجیره متوسط(MCT)است ، اما هیچ مدرکی مبنی بر کاهش مصرف روغن نارگیل در کاهش اشتها بیش از روغنهای دیگر وجود ندارد.

خلاصه

روغن نارگیل می تواند به طور قابل توجهی اشتها را کاهش دهد ، که ممکن است منجر به کاهش وزن بدن در طولانی مدت شود.

 1. ممکن است تشنج را کاهش دهد

در حال حاضر محققان در حال مطالعه رژیم کتوژنیک هستند که دارای کربوهیدرات بسیار کم و چربی زیادی برای درمان اختلالات مختلف است.مشهورترین کاربرد درمانی این رژیم درمانی ، درمان صرع مقاوم به دارو در کودکان است

این رژیم به میزان چشمگیری میزان تشنج را در کودکان مبتلا به صرع کاهش می دهد ، حتی در افرادی که با چندین نوع دارو موفق نشده اند. محققان مطمئن نیستند که چرا.

کاهش مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به افزایش غلظت کتون در خون می شود.از آنجا که تری گلیسیرید در روغن نارگیل به کبد شما منتقل می شود و به کتون تبدیل می شود ، متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است از یک رژیم کتو اصلاح شده استفاده کنند که شامل تری گلیسیرید با زنجیره متوسط و مقدار زیادتری کربوهیدرات برای القای کتوز و کمک به درمان صرع باشد .

خلاصه

تری گلیسیرید موجود در روغن نارگیل می تواند غلظت خون بدن کتون را افزایش دهد ، که می تواند به کاهش تشنج در کودکان مبتلا به صرع کمک کند.

 1. ممکن است کلسترول HDL (خوب) را افزایش دهد

روغن نارگیل حاوی چربی های اشباع طبیعی است که باعث افزایش سطح کلسترول HDL (خوب) در بدن شما می شود. همچنین ممکن است به تبدیل کلسترول LDL (بد) به فرم مضر کمتر کمک کنند.

با افزایش HDL ، بسیاری از متخصصان بر این باورند که روغن نارگیل ممکن است سلامت قلب را در مقایسه با بسیاری دیگر از چربی ها تقویت کند.

در یک مطالعه در 40 زن ، روغن نارگیل کلسترول کل و LDL (بد) را کاهش داد در حالی که HDL را افزایش داد ، در مقایسه با روغن سویا.مطالعه دیگری بر روی 116 بزرگسال نشان داد که پیروی از یک برنامه غذایی شامل روغن نارگیل باعث افزایش سطح کلسترول HDL (خوب) در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر می شود.

خلاصه

چند مطالعه نشان داده است که روغن نارگیل می تواند سطح کلسترول HDL (خوب) خون را افزایش دهد ، که با بهبود سلامت متابولیسم و ​​کاهش خطر بیماری های قلبی مرتبط است.

8- ممکن است از پوست ، مو و دندان های شما محافظت کند

روغن نارگیل کاربردهای زیادی دارد که هیچ ارتباطی با خوردن آن ندارد.بسیاری از افراد برای بهبود سلامت و ظاهر پوست و موهای خود از آن برای اهداف آرایشی استفاده می کنند.مطالعات نشان می دهد که روغن نارگیل می تواند میزان رطوبت پوست خشک را بهبود بخشد و علائم اگزما را کاهش دهد.

روغن نارگیل همچنین می تواند از آسیب مو محافظت کند. یک مطالعه نشان می دهد که ممکن است به عنوان ضد آفتاب ضعیف عمل کند و حدود 20٪ از اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید را مسدود کند.

کشیدن روغن که شامل چرخاندن روغن نارگیل در دهان شما مانند دهان شویه است ، ممکن است برخی از باکتری های مضر دهان را از بین ببرد. این ممکن است سلامت دندان را بهبود بخشد و بوی بد دهان را کاهش دهد ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است .

خلاصه

افراد می توانند روغن نارگیل را به پوست ، مو و دندان خود بمالند. مطالعات نشان می دهد که به عنوان یک مرطوب کننده پوست عمل می کند ، از آسیب پوست محافظت می کند و سلامت دهان را بهبود می بخشد.

 1. ممکن است عملکرد مغز را در بیماری آلزایمر تقویت کند

بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است . معمولاً افراد مسن را درگیر می کند.این شرایط توانایی مغز شما را در استفاده از گلوکز برای انرژی کاهش می دهد.

محققان پیشنهاد کرده اند که کتون ها می توانند یک منبع انرژی جایگزین برای این سلولهای مغزی سوء عملکرد فراهم کنند تا علائم بیماری آلزایمر را کاهش دهند.

نویسندگان یک مطالعه در سال 2006 گزارش کردند که تری گلیسیرید با زنجیره متوسط باعث بهبود عملکرد مغز در افراد مبتلا به اشکال خفیف تری از بیماری آلزایمر می شود.

با این حال ، تحقیقات هنوز مقدماتی است و هیچ مدرکی نشان نمی دهد که روغن نارگیل خود با این بیماری مقابله می کند.

خلاصه

مطالعات اولیه نشان می دهد که تری گلیسیرید با زنجیره متوسط می تواند سطح کتونها را افزایش داده و علائم آلزایمر را بطور بالقوه تسکین دهد. با این حال ، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 1. ممکن است به کاهش چربی مضر شکم کمک کند

از آنجا که برخی از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل می توانند اشتها را کاهش داده و چربی سوزی را افزایش دهند ، ممکن است به کاهش وزن نیز کمک کند .

چربی شکم یا چربی احشایی در حفره شکم و اطراف اندام های شما قرار می گیرد. به نظر می رسد MCT در مقایسه با LCT در کاهش چربی شکم به ویژه موثر است.

چربی شکم ، مضرترین نوع ، با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است.

دور کمر یک نشانگر دقیق و دقیق برای میزان چربی در حفره شکم است.

در یک مطالعه 12 هفته ای بر روی 40 زن مبتلا به چاقی شکمی ، کسانی که 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) روغن نارگیل در روز مصرف می کردند ، هم در شاخص توده بدن (BMI) و هم در دور کمر کاهش قابل توجهی داشتند.

یک مطالعه 4 هفته ای بر روی 20 مرد مبتلا به چاقی ، کاهش دور کمر را به میزان 1.1 اینچ (2.86 سانتی متر) پس از مصرف 2 قاشق غذاخوری (30 میلی لیتر) روغن نارگیل در روز نشان داد.

روغن نارگیل هنوز کالری زیادی دارد ، بنابراین باید آن را کم مصرف کنید. جایگزینی برخی دیگر از چربی های پخت و پز با روغن نارگیل می تواند یک کاهش وزن داشته باشد ، اما شواهد در کل متناقض است.

 

سخن آخر

روغن مشتق شده از نارگیل دارای تعدادی فواید برجسته برای سلامتی شما است.

برای اینکه بیشترین بهره را ببرید ، مطمئن شوید که روغن نارگیل ارگانیک و بکر را به جای نسخه های تصفیه شده انتخاب کنید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *