مرزه | مرجع گیاهان دارویی معجزه گر
145 روز پیش
بازدید 208 بدون دیدگاه

خواص کنگر فرنگی یا آرتیشو برای کاهش قند خون،بهبود هضم غذا،سلامت قلب و کبد

خواص کنگر فرنگی یا آرتیشو برای کاهش سطح قند خون، بهبود هضم غذا، سلامت قلب و کبد

گیاه آرتیشو(artichokes) با نام علمی (Cynara scolymus) نوعی بوته خار (کنگر)است. این گیاه از دریای مدیترانه منشا گرفته و قرن ها است که به دلیل دارا بودن خاصیت دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.عصاره کنگر ، که حاوی غلظت بالایی از ترکیبات موجود در گیاه است ، همچنین به عنوان یک مکمل محبوبیت فزاینده ای دارد.در اینجا 8 خاصیت مهم کنگر فرنگی یا آرتیشو و عصاره کنگر فرنگی برای شما آورده شده است.

 

سرشار از مواد مغذی

کنگر فرنگی مملو از مواد مغذی قدرتمند است. کنگر فرنگی متوسط ​​(128 گرم خام ، 120 گرم پخته) حاوی مواد مغذی زیر است.

خواص کنگر فرنگی یا آرتیشو برای کاهش قند خون،بهبود هضم غذا،سلامت قلب و کبد  

کنگر فرنگی دارای چربی کمی است در حالی که سرشار از فیبر ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است. آنها بخصوص از نظر فولات و ویتامین های C و K زیاد ، مواد معدنی مهمی مانند منیزیم ، فسفر ، پتاسیم و آهن را نیز تأمین می کنند.یک کنگر فرنگی متوسط ​​تقریباً 7 گرم فیبر دارد که 23-28 درصد از میزان مصرف روزانه (RDI) است.این خارهای خوشمزه فقط 60 کالری دارند در هر کنگر متوسط حدود 4 گرم پروتئین وجود دارد.که بالاتر از حد متوسط ​​برای یک ماده غذایی گیاهی است.علاوه بر این ، کنگر فرنگی در میان مهمترین آنتی اکسیدان های سبزیجات قرار دارد.

کلسترول LDL “بد” را کاهش داده و کلسترول HDL “خوب” را افزایش می دهد

عصاره برگ کنگر ممکن است تأثیر مثبتی بر سطح کلسترول داشته باشد.یک بررسی گسترده در بیش از 700 نفر نشان داد که مصرف مکمل عصاره برگ کنگر به مدت 5-13 هفته به کاهش کلسترول LDL کل و “بد” منجر می شود .یک مطالعه در 143 بزرگسال مبتلا به کلسترول بالا نشان داد که عصاره برگ کنگر فرنگی به مدت شش هفته مصرف می شود به ترتیب 18.5٪ و 22.9٪ کلسترول LDL کل و “بد” کاهش می یابد .

علاوه بر این ، یک مطالعه حیوانی گزارش کرده است که 30٪ کاهش کلسترول LDL “بد” و 22٪ کاهش تری گلیسیرید پس از مصرف منظم عصاره کنگر را ایجاد کرده است.علاوه بر این ، مصرف منظم عصاره کنگر ممکن است باعث افزایش کلسترول خوب HDL در بزرگسالان دارای کلسترول بالا شود.

عصاره کنگر از دو طریق اصلی بر کلسترول تأثیر می گذارد.

اول ، کنگر فرنگی حاوی لوتئولین است ، آنتی اکسیدانی که از تشکیل کلسترول جلوگیری می کند.

دوم ، عصاره برگ کنگر بدن شما را تشویق می کند تا کلسترول را به طور موثرتری پردازش کند و منجر به کاهش سطح کلی شود

خلاصه

عصاره کنگر ممکن است کلسترول LDL کل و “بد” را کاهش دهد در حالی که کلسترول HDL “خوب” را افزایش می دهد.

فشار خون را تنظیم می کند

عصاره کنگر فرنگی ممکن است به افرادی که فشار خون بالا دارند کمک کند.یک مطالعه در 98 مرد مبتلا به فشار خون نشان داد که مصرف عصاره کنگر فرنگی به مدت 12 هفته به طور متوسط ​​فشار خون دیاستولیک و سیستولیک را به ترتیب 2.76 و 2.85 میلی متر جیوه کاهش می دهد .اینکه عصاره کنگر چطور فشار خون را کاهش می دهد کاملاً مشخص نیست.با این حال ، مطالعات آزمایشگاهی و آزمایشگاهی روی حیوانات نشان می دهد که عصاره کنگر فرنگی باعث تقویت آنزیم eNOS می شود که در گسترش عروق خونی نقش دارد.علاوه بر این ، کنگر فرنگی منبع خوبی از پتاسیم است که به تنظیم فشار خون کمک می کند .

خلاصه

عصاره کنگر ممکن است به کاهش فشار خون در افرادی که سطح آنها از قبل افزایش یافته کمک کند.

سلامت کبد را بهبود می بخشد

عصاره برگ کنگر ممکن است از کبد شما در برابر آسیب محافظت کرده و رشد بافت جدید را تقویت کند. همچنین تولید صفرا را افزایش می دهد ، که به دفع سموم مضر از کبد کمک می کند .در یک مطالعه ، عصاره کنگر فرنگی به موش های صحرایی منجر به آسیب کمتری در کبد ، افزایش سطح آنتی اکسیدان و عملکرد بهتر کبد پس از مصرف بیش از حد داروی مصرفی شد ، در مقایسه با موش هایی که عصاره کنگر فرنگی دریافت نکرده اند، شده است. مطالعات روی انسان همچنین تأثیرات مثبتی بر سلامت کبد دارد .به عنوان مثال ، یک آزمایش در 90 نفر مبتلا به کبد چرب غیر الکلی نشان داد که مصرف روزانه 600 میلی گرم عصاره کنگر به مدت دو ماه منجر به بهبود عملکرد کبد می شود.

در مطالعه دیگری در بزرگسالان چاق مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی ، مصرف عصاره کنگر فرنگی به مدت دو ماه منجر به کاهش التهاب کبد و رسوب چربی کمتر از عدم مصرف عصاره کنگر شد.دانشمندان فکر می کنند برخی از آنتی اکسیدان های موجود در کنگر فرنگی – سینارین و سیلیمارین – تا حدی مسئول این مزایا هستند.برای تأیید نقش عصاره کنگر در درمان بیماری کبد ، تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

مصرف منظم عصاره کنگر ممکن است به محافظت از کبد در برابر آسیب و تسکین علائم بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند. با این حال ، تحقیقات بیشتری لازم است.

سلامت گوارش را بهبود می بخشد

کنگر فرنگی منبع بزرگی از فیبر است ، که می تواند با تقویت باکتری های روده دوستانه ، کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان های روده و کاهش یبوست و اسهال ، به سلامت سیستم گوارش شما کمک کند.کنگر فرنگی حاوی اینولین ، نوعی فیبر است که به عنوان پروبیوتیک عمل می کند .در یک مطالعه ، 12 بزرگسال با مصرف عصاره کنگر حاوی اینولین هر روز به مدت سه هفته ، در باکتری های روده بهبود یافتند.عصاره کنگر فرنگی ممکن است علائم سو هاضمه مانند نفخ ، حالت تهوع و سوزش معده را نیز تسکین دهد.یک مطالعه بر روی 247 فرد مبتلا به سوهاضمه مشخص کرد که مصرف عصاره برگ کنگر به مدت شش هفته باعث کاهش علائم مانند نفخ شکم و احساس ناراحتی سیری در مقایسه با عدم مصرف عصاره برگ کنگر می شود .سینارین ، یک ترکیب طبیعی در کنگر فرنگی ، ممکن است با تحریک تولید صفرا ، تسریع حرکت روده و بهبود هضم چربی های خاص باعث این اثرات مثبت شود .

خلاصه

عصاره آرتیشو ممکن است با تقویت باکتری های دوستانه روده و کاهش علائم سوهاضمه ،سلامت دستگاه گوارش را حفظ کند.

علائم سندرم روده تحریک پذیر را تسکین می دهد

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) بیماری است که بر سیستم هضم شما تأثیر می گذارد و می تواند باعث درد معده ، گرفتگی عضلات ، اسهال ، نفخ ، یبوست و نفخ شکم شود.در یک مطالعه در افراد مبتلا به IBS ، مصرف روزانه عصاره برگ کنگر به مدت شش هفته به کاهش علائم کمک کرد. علاوه بر این ، 96٪ از شرکت کنندگان به همان اندازه موثر – اگر نه بهتر از – سایر درمان های IBS ، مانند ضد اسهال و ملین ، ارزیابی کردند.مطالعه دیگری روی 208 فرد مبتلا به IBS کشف کرد که 1-2 کپسول عصاره برگ کنگر فرنگی ، روزانه به مدت دو ماه مصرف می شود ، علائم را 26 درصد کاهش می دهد و کیفیت زندگی را 20 درصد بهبود می بخشد.عصاره کنگر ممکن است علائم را از چند طریق تسکین دهد.

ترکیبات خاصی در کنگر فرنگی دارای خواص ضد اسپاسم است. این بدان معنی است که آنها می توانند به جلوگیری از اسپاسم عضلانی رایج در IBS ، متعادل سازی باکتری های روده و کاهش التهاب کمک کنند.در حالی که عصاره کنگر فرنگی برای درمان علائم IBS امیدوارکننده به نظر می رسد ، اما مطالعات بزرگتر انسانی لازم است.

خلاصه

عصاره برگ کنگر ممکن است با کاهش اسپاسم عضلات ، متعادل سازی باکتری های روده و کاهش التهاب به درمان علائم IBS کمک کند. با این حال ، تحقیقات بیشتر لازم است.

 

به کاهش قند خون کمک می کند

کنگر فرنگی و عصاره برگ آن ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند.یک مطالعه در 39 بزرگسال دارای اضافه وزن نشان داد که مصرف روزانه لوبیای کلیه و عصاره کنگر به مدت دو ماه سطح قند خون ناشتا را در مقایسه با عدم مکمل کاهش می دهد.با این حال مشخص نیست که چقدر این اثر به دلیل خود عصاره کنگر فرنگی بوده است.یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که مصرف کنگر فرنگی جوشانده در وعده غذایی 30 دقیقه پس از غذا خوردن باعث کاهش قند خون و انسولین می شود . قابل توجه است که این اثر فقط در بزرگسالان سالم که سندرم متابولیک ندارند مشاهده شد.اینکه عصاره کنگر فرنگی چگونه قند خون را کاهش می دهد کاملاً مشخص نیست. گفته شد ، نشان داده شده است که عصاره کنگر باعث کاهش فعالیت آلفا گلوکوزیداز ، آنزیمی می شود که نشاسته را به گلوکز تجزیه می کند و به طور بالقوه بر قند خون تأثیر می گذارد. به خاطر داشته باشید که تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

برخی شواهد نشان می دهد که کنگر فرنگی و عصاره برگ کنگر فرنگی ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد. با این حال ، تحقیقات بیشتری لازم است.

اثرات ضد سرطانی دارد

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره کنگر فرنگی رشد سرطان را مختل می کند.برخی از آنتی اکسیدان ها – از جمله روتین ، کوئرستین ، سیلیمارین و اسید گالیک – در کنگر فرنگی مسئول این اثرات ضد سرطانی هستند.به عنوان مثال ، مشخص شد که سیلیمارین در مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی به جلوگیری و درمان سرطان پوست کمک می کند.با وجود این نتایج امیدوار کننده ، هیچ مطالعه انسانی وجود ندارد. تحقیقات بیشتری لازم است.

خلاصه

آزمایش های آزمایشگاهی و حیوانی نشان می دهد که عصاره کنگر ممکن است با رشد سلول های سرطانی مقابله کند. با این حال ، هیچ مطالعه انسانی وجود ندارد ، بنابراین قبل از نتیجه گیری ، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

چگونه آنها را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم

تهیه و پخت آرتیشو آنچنان که به نظر می رسد ترسناک نیست.می توان آنها را بخار پز ، آب پز ، کباب ، بو داده و یا تفت داد. شما همچنین می توانید آنها را به صورت پر یا نان تهیه کنید و ادویه ها و ادویه های دیگر را اضافه کنید تا طعم بیشتری به شما بدهد.

بخارپز کردن محبوب ترین روش پخت و پز است و بسته به اندازه معمولاً 40-20 دقیقه طول می کشد. همچنین می توانید کنگر فرنگی را به مدت 40 دقیقه در دمای 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتیگراد) بپزید.به خاطر داشته باشید که هر دو برگ و قلب قابل خوردن هستند.پس از برداشتن برگ ها ، ماده فازی موسوم به چوک را با دقت قاشق خارج کنید تا به قلب برسید. سپس می توانید قلب را بیرون بریزید تا به تنهایی غذا بخورید یا در بالای پیتزا یا سالاد قرار بگیرید.

خلاصه

قسمتهای خوراکی این گیاه دارویی شامل برگ های خارجی و قلب است. کنگر فرنگی را می توان به صورت گرم و سرد خورده و با سس های مختلف غوطه ور سرو کرد.

 

مضرات 

مصرف کردن عصاره کنگر فرنگی به طور کلی ایمن در نظر گرفته می شود ، و عوارض جانبی کمی گزارش شده است.با این حال ، اطلاعات محدودی در دسترس است. خطرات عبارتند از:

آلرژی های احتمالی: برخی از افراد ممکن است به کنگر فرنگی و / یا عصاره کنگر حساسیت داشته باشند. این خطر برای هر فرد آلرژی به گیاهان از یک خانواده بیشتر است ، از جمله گل مروارید ، گل آفتابگردان ، گل داوودی و گل همیشه بهار.

زنان باردار یا شیرده: به زنان باردار یا شیرده توصیه می شود از مصرف عصاره کنگر فرنگی به دلیل کمبود اطلاعات ایمنی خودداری کنند.

افراد مبتلا به انسداد مجاری صفرا یا سنگ صفرا: هر کسی که به این شرایط مبتلا باشد باید به دلیل توانایی در تقویت حرکت صفرا از کنگر فرنگی و عصاره کنگر دوری کند در حال حاضر داده های کافی برای ایجاد دستورالعمل های دوزگیری وجود ندارد.با این حال ، دوزهای معمول مورد استفاده در تحقیقات انسانی از 300-640 میلی گرم عصاره برگ کنگر سه بار در روز است.اگر مطمئن نیستید که باید عصاره کنگر فرنگی مصرف کنید یا خیر ، با پزشک خود مشورت کنید.

خلاصه

عوارض جانبی عصاره کنگر فرنگی نادر است ، گرچه ممکن است افراد مبتلا به اختلالات مجاری صفراوی و زنانی که باردار یا شیرده هستند از مصرف آن اجتناب کنند. دوزهای معمول از 300-640 میلی گرم سه بار در روز است.کنگر فرنگی یک ماده غذایی فوق العاده مغذی و کم کربوهیدرات است که ممکن است فواید بی شماری برای سلامتی فراهم کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *