مرزه | مرجع گیاهان دارویی معجزه گر
0

شربت گیاهی برای یبوست کودکان (لاکساپلاس باریج)

شربت گیاهی برای یبوست کودکان (لاکساپلاس باریج)

شربت گیاهی ملین کودکان لاکساپلاس باریج ، فراورده طب سنتی و حاوی گیاهانی مانند عناب ، بنفشه ، سپستان ، گل گاو زبان ، گل سرخ ، به دانه و اسفرزه می باشد. این شربت گیاهی برای درمان یبوست در کودکان تولید شده است اما می تواند برای بزرگسالان نیز به کار برده شود.در ادامه اجزای تشکیل دهنده این شربت در سایت مرزه تشریح می شود.

یبوست، یکی از مشکلات شایع گوارشی است که افراد را در همه سنین تحت تاثیر قرار می دهد، میزان شیوع آن حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد افراد جامعه می­باشد. تاثیرات خانوادگی و اجتماعی مهمی را سبب می شود و به دلیل ایجاد عوارض طولانی مدتی چون بواسیر و شقاق در بیمار حائز اهمیت است. از علل مهم یبوست می­توان به مصرف غذاهای کم فیبر، مصرف کم مایعات، کم تحرکی، استفاده نادرست از مسهل­ ها و مصرف برخی داروها (از قبیل داروهای ضد درد ، مدرها و آنتی هیستامین­ ها) اشاره کرد. بیماری­ هایی چون دیابت و کم­ کاری تیروئید نیز ممکن است باعث یبوست شوند.

مطالعات جدید نشان داده ­اند که اطلاعات موجود در طب سنتی می­تواند سبب افزایش چشمگیر شانس یافتن ترکیبات موثر دارویی گردد و شربت گیاهی ملین لاکساپلاس باریج نیز با استفاده از همین راهکار و از منابع طب سنتی ایران استخراج شده است.

لاکساپلاس باریج با دارا بودن مفرداتی چون بنفشه ، عناب، اسفرزه ، به ­دانه ، گل سرخ ، گل گاوزبان و شکر سرخ که هر کدام دارای مستنداتی با عنوان ” تلیین طبع، ملین طبع یا تلیین شکم ” در کتب مرجع طب سنتی می­ باشند، به عنوان یک داروی ملین مناسب و بی­عارضه (برخلاف داروهای مسهل معمول که دارای عوارض می ­باشند) معرفی می ­شود.

این شربت گیاهی با وجود ترکیبات موسیلاژی و پلی­ساکاریدی اثرات ملینی مطلوب و بی­ خطری از خود نشان می­دهد.مطالعات مختلف بالینی و حیوانی که به بررسی اثر ضد یبوست گیاهان دارویی پرداخته­ اند نشان می­دهند این ترکیبات دارای آثار ضد یبوست مناسبی می ­باشند:

عناب: در یک مطالعه بالینی کنترل­دار، اثربخشی و ایمنی عصاره میوه عناب (Ziziphus jujuba) برای درمان یبوست با منشا ناشناخته (Idiopathic Constipation) به مدت ۱۲ هفته روی ۳۷ بیمار (۳۴ تا ۸۰ ساله) مبتلا به یبوست مورد بررسی قرار گرفت. در این مطالعه: ارزیابی درجه ­بندی شده به منظور میزان اصلاح وضعیت یبوست (VAS: visual analog scale) و زمان عبور مدفوع از دستگاه گوارش (TT) قبل و بعد از مطالعه مورد ارزیابی قرار گرفت. بیماران به دو گروه ۱۸ (گروه دارو: عصاره عناب) و ۱۹ نفره (گروه کنترل: پلاسبو با طعم و رنگ مشابه دارو) تقسیم شدند. مقدار مصرف عصاره در گروه دارو از 20 قطره شروع و حداکثر تا ۴۰ قطره ادامه یافت. (هر چهار روز، چهار قطره افزایش داشت تا جایی که بیمار از حرکات روده احساس رضایت­مندی نمود). نتایج نشان داد که زمان عبور مدفوع از دستگاه گوارش (TT) در هفته ۱۱ آزمون از ۱۲/۲ واحد به ۳ واحد کاهش داشت. همچنین شدت یبوست در گروه دارو از ۶/۲ به ۲ و در گروه پلاسبو از ۶/۲ به ۵ کاهش یافت. بهبود کیفیت زندگی (بر اساس پرسشنامه) در گروه دارو از ۹/۱ به ۳/۱ و در گروه پلاسبو از ۳/۲ به ۴/۱ تغییر یافته است. بر اساس این نتایج عصاره عناب در درمان یبوست مزمن ناشناخته اثربخش و ایمن است.

گل سرخ: در یک مطالعه حیوانی، اثر ملینی و پروکینتیکی عصاره حاصل از جوشاندن گل سرخ در موش صحرایی بررسی شده است. در این مطالعه موش­های صحرایی به دو گروه دارو و کنترل تقسیم شدند (n=۷) عصاره گل سرخ و پلاسبو به دو گروه گاواژ شد. تعداد قطعات، وزن و درصد آب مدفوع در هر دو گروه، ۲۴ ساعت بعد از گاواژ بررسی شد. به منظور ارزیابی اثر احتمالی ملینی اسموتیک دارو، ناحیه ژژنوم در روده باریک موش های صحرایی به صورت تصادفی به بخش­های ۴ سانتی­متری تقسیم و ۰/۵ میلی­لیتر از عصاره گل سرخ، لاکتولوز یا سالین به هر بخش تزریق شد. حجم محتوای هر بخش روده بعد از یک ساعت اندازه ­گیری شد. به منظور ارزیابی اثر تحریکات روده­ای ، به موش­ های صحرایی ناشتا عصاره یا پلاسبو گاواژ شد. سی دقیقه بعد، تمام موش ­ها با محلول رنگی فنل رد یا متیل سلولز گاواژ شدند. سپس در فاصله­ های زمانی­ مشخص شده مقدار ماده در بخش­هایی از دستگاه گوارش اندازه ­گیری شد. نتایج حاکی از آن بود که تعداد قطعات و درصد آب مدفوع در گروه عصاره گل سرخ، به طور معناداری نسبت به پلاسبو افزایش یافته است. اما حرکات روده­ای دو گروه دارو و پلاسبو اختلاف معناداری نداشت. همچنین حجم محتوای ژژنوم روده باریک در گروه عصاره گل سرخ یا لاکتولوز نسبت به پلاسبو افزایش معناداری داشته است. در نتیجه جوشانده گل سرخ دارای خاصیت ملینی از طریق نفوذ اسموتیک به داخل روده می باشد.

اسفرزه: اثر ملینی دانه­ های اسفرزه به عنوان یک ترکیب سلولز- پکتین در درمان ۵۰ بیمار دیده شده است. آزمایش­ های کلینیکی دیگری نشان می­دهد که دانه­ های اسفرزه افزای ش­دهنده وزن مدفوع و کاهش دهنده زمان انتقال روده­ای است.

در آزمایشی دیگر که روی ۱۲ فرد دارای پارکینسون انجام شد، درمان با اسفرزه (۱/۵ گرم، ۲ بار در هفته، مدت آزمایش: ۴ هفته) منجر به افزایش میزان مدفوع و وزن آن گردید. تركيبات گياهي موجود در اسفرزه در حضور آب به يك جسم لغزنده تبديل مي شود كه موسيلاژ نام دارد. يك فاكتور مهم درعملكرد فيزيولوژيک اسفرزه جهت تنظيم اعمال روده اي، خاصيت ژل مانند آن (موسیلاژ) است. هنگامي كه اسفرزه وارد دستگاه گوارش مي­گردد از طریق جذب آب باعث حجیم شدن محتویات روده شده و با افزایش حرکات دودی شکل باعث تخلیه مدفوع می­گردد. ماده موسیلاژی اسفرزه نیز به صورت غشاء نازکی جدار روده­ ها را پوشانده و با تشکیل یک لایه محافظ عمل تسکین­ دهنده خود را در بیماری­های التهابی روده­ها اعمال می­کند.

گل بنفشه: در یک مطالعه حیوانی خاصیت ملینی گل بنفشه با دو روش: ۱) قفس متابولیک و ۲) حرکات معدی-روده­ای بررسی شد. در روش اول موش­های صحرایی به ۳ گروه مختلف:۱) کنترل ۲) استاندارد و ۳) دارو (عصاره بنفشه) تقسیم شدند. در گروه کنترل محلول ۱ درصد توئین ۸۰ ، گروه استاندارد، بیزاکودیل (mg/kg ۲/۵) در محلول ۱ درصد تویین ۸۰ و گروه دارو دوزهای دوز mg/kg ۲۰۰ و ۲۰۰ از عصاره بنفشه در محلول ۱ درصد تویین ۸۰ به صورت خوراکی تجویز شدند. بلافاصله بعد از مصرف دارو موش ­ها در قفس متابولیک قرار داده شدند تا مدفوع آنها قابل جمع ­آوری باشد. ۲۴ ساعت بعد از مصرف دارو مدفوع جمع ­آوری و وزن گردید. نتایج این مطالعه نشان داد وزن مدفوع در گروه کنترل: 055/0±838/1، گروه استاندارد 032/0±330/2 و گروه عصاره آبی بنفشه با دوز mg/kg ۴۰۰ برابر 153/0±679/2 گرم بود. نتایج حاکی از آن بود که عصاره آبی بنفشه در این روش اثر ملینی قابل قبولی داشته است.

در بررسی عبور روده ای، موش­ها مانند بالا به سه گروه تقسیم شدند. ۲۴ ساعت قبل از آزمون، موش­ها گرسنه نگه داشته شدند. (فقط دسترسی به آب داشتند) گروه کنترل محلول ۱ درصد توئین ۸۰ (با دوز mg/kg10)، گروه کنترل مثبت بیزاکودیل با دوز mg/kg ۲/۵ و گروه دارو نیز عصاره­ بنفشه با دوز mg/kg ۲۰۰ و ۴۰۰ وزن بدن به صورت خوراکی دریافت کردند. بعد از ۳۰ دقیقه به موش ­های هر دو گروه ۱ میلی­لیتر شارکول خوراکی داده شد و روده موش­ها خارج گردید طول آنها (از اسفنکتر پیلوریک تا سکوم) اندازه ­گیری شد. درصد حرکات دودی لوله گوارش به صورت درصد فاصله طی شده توسط شارکول خوراکی به طول کل روده کوچک بیان گردید که نتایج برای گروه­های مختلف به شرح زیر است: گروه کنترل11/2±46/62، گروه استاندارد 86/1±90/62 و گروه عصاره آبی بنفشه دوز دوز mg/kg 200 و 400 به ترتیب برابر با 77/1±35/84 و 36/2±70/85 گرم نتایج حاکی از این بود که عصاره بنفشه اثرات قابل ­توجهی روی تحرک دستگاه گوارش داشته است.

همچنین در مقالات متعدد از میوه سپستان، به دانه و گل گاوزبان (به دلیل دارا بودن موسیلاژ و لعاب)، به عنوان گیاهان ملین در درمان یبوست نام برده شده است.

روش مصرف 

کودکان ۶ ماه تا ۲ سال:

۲/۵ میلی­لیتر، ۴ بار در روز

کودکان بزرگتر از ۲ سال:

۲/۵ تا ۵ میلی­لیتر، ۳ بار در روز

بزرگسالان:

۵ تا ۱۰ میلی­لیتر، ۳ بار در روز

اجزای تشکیل دهنده این شربت گیاهی

عناب (Ziziphus jujuba)

بنفشه (Viola odorata)

سپستان (Cordia myxa)

گل گاوزبان (Echium amoenum)

گل سرخ (Rosa damascena)

به دانه (Cydonia oblonga)

اسفرزه (Plantago ovata)

 خرید شربت گیاهی از شرکت داروسازی باریج اسناس

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *